Logitech F710 Input Lag

Merhaba, kullananların çoğunun denk geldiği, can sıkıcı, hatta keyfinin içine eden, “kolu kırma” duruma kadar götüren bir durum, ben de biraz araştırma yaptıktan sonra herkesin dediği ama tam olarak çözüm olmayan maddeleri denedim;

  • Usb alıcı F710’a uzaksa, uzatma kablosu ile yakınlaştırın
  • Usb alıcının bağlı olduğu usb portu belki tam güç veremiyordur, portu değiştirin
  • Şarjlı pil kullanmayın
  • İçindeki piller eski ise değiştirin
  • Aygıt yöneticisinde eğer bilinmeyen aygıt olarak görünüyorsa Google’da araştırarak xbox 360 kolunun sürücüsü ile tanıtın
  • Yakınında wifi cihazı, bluetooth cihazı, özetle 2.4 gHz frekansını kullanan bir cihaz varsa uzaklaştırın… vs…

Aklıma şuan gelenler bunlar ama dikkat edilecek daha da fazla madde var, eğer buraya kadar okudunuz ve F710 sahibi değilseniz almanızı tavsiye etmiyorum, daha güncel bir kol alın, xbox kolu ergonomiden dolayı benim tercihimdir.

Şimdi bir çözüm önerisi de ben vereceğim ama baştan belirtmekte fayda var; yapılan bu işlem, gözlem ve tahminden yola çıkılarak uygulanmıştır, bunu siz de uyguladığınızda, fazla volt ile F710 kullanılmaz duruma gelirse sorumluluk tamamen sizindir. Testin gerçekleştiği 6 saat kesintisiz kullanımda önceki haline göre ciddi derecede lag sorunu çözülmüştür, sadece iki kez oyunda ölürken acaba ben mi basamadım diye muallak bir durum meydana geldi ama bu eskisine nazaran çok çok iyi bir değer.

Yapacağımız değişiklik basit anlatım ile;

+Volt yükseltmek

-Nasıl?

+Pili değiştirerek

Mevcutta kullandığımız piller 2 adet 1.5v, bu pil ise tek başına 3.7v ve tam şarjda 4.2v civarında doluluk değerine sahip, yukarıda şarjlı pil kullanmayın demiş olabilirim ama orada bahsettiğim piller 1.2volttur ve iki adedi ile 2.4v elde edebilirsiniz.

İhtiyaçlar:

  • Bir adet 14500 3.7 li-ion pil (kaç mah olacağı sizin bütçenize bağlı)
  • Bir adet 3a ya da daha yüksek ampere dayanıklı diyot
  • Bir adet 14500 li-ion pil için şarj aleti

Benim elimde diyot olarak 10a10 vardı, onu kullandım ama iletken haldeyken normalde silisyum diyotlar 0,6v – 0,7v gerilim düşüne sebep olurken, bu diyotun 0,35v gerilim düşüşü gerçekleştirdiğini fark ettim ve aşağıda da göreceğiniz gibi çift kullandım.

Sizin gidip elektroniçiden istediğinizde alacağınız normal bir diyot olacağı için yukarıda belirttiğim duruma çok takılmayın. Yine de merak edenler voltmetre ile ölçebilir.

İki diyotun bağlantı yerinden oynamamaları için lehim yaptıktan sonra, 14500 pil ile diyotun F710’a yerleşimi şu şekilde oldu

Tam dolu 14500 pil ve iki adet 10a10 diyot ile F710 üzerindeki gerilim 3.5v

Eğer buraya kadar okuduğunuzu ve gördüğünüzü anladıysanız diyotun + ve – yönünü de biliyorsunuz demektir, aksi halde bu işe girişmenizi tavsiye etmiyorum.

Sonunda lag sorununun büyük bir bölümünden kurtuldu ve Dead Cells oynatabildi
Bunlar da eski kullandığım 1.5v piller, F710’u bacağımın seviyesine yani masanın altına doğru aldığım zaman bile lag olurdu ama şimdi bu sorun yok.

Bir Cevap Yazın