Canon Düşük Pil Uyarısı

Merhaba, sizde de bendeki gibi emektar bir fotoğraf makinesi var ve kalem pilleri yenisi ile değiştirdiğiniz halde yine de “Düşük Pil” uyarısı veriyorsa çözümü aşağıda.

Elimdeki Canon sx160 is fotoğraf makinemde de birkaç senedir yeni pil de taksam “Düşük Pil” uyarısı vardı, birkaç dakika kullandıktan sonra hemen kapanırdı, internetten araştırdığımda kimi pilin temas ettiği yerleri kazımayı tavsiye ediyordu, kimi de DR-DC10 isimli, Türkçe karşılığı “kukla pil” olan aparattan almayı tavsiye ediyordu ama stokta olmayan eski bir ürün olduğu için bulunamıyor.

Buradan sonra belirteceğim işlem biraz elektrik bilgisi gerektirmektedir, anlamadığınız yer var ise bilen birinden yardım alabilirsiniz, cihaza fazla volt vererek bozabilirsiniz.

Canon sx160 is fotoğraf makinesi iki adet aa boy 1.5v pil ile çalışmaktadır, bunun toplamı 3.0v ama DR-DC10 kit üzerinde 3.15v değeri görülmektedir, benim amacım ise 3.5v civarı bir gerilim vermek

Kullanacağım pil 14500 li-ion 3.7v 800mah

Elinizde li-ion şarj cihazı olduğunu varsayıyorum ve bu pili nasıl kullanacağınıza gelmek istiyorum;

Li-ion pil, tam şarj olduğunda 4.2v gibi bir gerilime sahip olur, bunu bir diyot ile 3,5v civarına düşüreceğiz, iki pil deliğinden birine 14500 pili diğerine de diyotu yerleştireceğiz.

Elimdeki 10a diyotu pile benzetmek için silikonları ortadan keserek aa boy pil yüksekliğine eriştirdim

Daha sonra pil ile birlikte bunları fotoğraf makinesine yerleştirdim

Ve farklı zamanlarda fotoğraf, video, zoom, flash gibi özelliklerini kullandım, bir soruna rastlamadım. Pil durumunu sorarsanız kolay kolay bitecek gibi durmuyor.

Bir Cevap Yazın