I5700’e Multi Touch Driver Yüklemek

Merhaba

Kısa bir süre önce Samdroid sitesindeki i5700 için yapılan froyo sürümünü denedim ve bazı özellikleri çok hoşuma gitti ama alpha (beta kalitesinde) sürüm olmasından dolayı hatalar denk geliyor ve elinizdeki bir iletişim aracında bu tarz sorunlar olması günlük hayatta pekte hoş olmuyor. Daha sonra telefona orjinal firmware’ini (android 2.1) yükledim ama o kadar özelliği gördükten sonra bu hali açıkçası üzdü beni 🙂 ben de yeniden root edip en azından multi touch driver’ını kurayım dedim, birkaç denemede bulundum ama araştırma yapmadan kuruluma geçince telefonun açılışta sürekli reset atmasına kadar gitti bu yol 🙂

Hemen Korkmayın Aslında Zor Değil

İlk önce telefonda root olmanız lazım, yapacağınız işlemler root erişimi gerektirmekte ve recovery modunda birkaç dosya yükleme ile oluyor. Dikkat edeceğiniz iki nokta;

  • Telefon kesinlikle root olmalı ve recovery modu açılmalı
  • Samdroid sitesinden deodexed bir rom oluşturmanız gerekmekte (oluştururken “Light Package” seçip sadece LK2.09.6 kernel’ini seçmeniz yeterli olacaktır)

Şimdi işlemlere geçelim. Telefonun SD kartına samdroid kitchen da oluşturduğunuz rom’u ve şurada bahsedilen fix dosyasını kopyalayın, telefonu recovery modunda açın, “Apply any zip from SD card” ı seçin ve ilk olarak samdroid kitchen da oluşturduğunuz rom’u telefona uygulayın, bekleyin biraz telefon yeniden açılsın ama göreceğiniz gibi multi touch çalışmıyor, telefonu kapatıp yeniden recovery modunda açın ve yukarıda linkini verdiğim fix dosyasını uygulayın, telefonu yeniden başlatın. Hepsi bu kadar, artık Samsung i5700’e multi touch özelliği kavuşturmuş olduğunuz.

Kullanırken dikkat edeceğiniz nokta telefonu kendi elinizde tutmak ile masanın üzerinde dururken dokunmak arasında fark var ve telefonun dokunmatiği parmaklarınızın hızına göre algılıyor hızlı hareket edip çalışmıyor sanmayın 🙂 aşağıda kullanımla ilgili örnek bir video var.

Yararlanılan Kaynaklar

Root olmak için

Adım adım multi touch driver nasıl kurulur

Değişik özelliklerde rom oluşturmak için samdroid kitchen

Multi Touch Fix

Bir Cevap Yazın